CizgiTube Fan Tr

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CizgiTube Fan Tr Sitesi...

Ben 10 Nedir?

The Masquerade
    The Masquerade
    Administrator ve Paylaşım Ekibi

Administrator ve Paylaşım Ekibi

Rep Puanı : 0

Ben 10 Nedir? Empty Ben 10 Nedir?

Mesaj  The Masquerade Perş. Mart 24, 2011 1:03 am

Ben 10 Nedir

Ben 10; Duncan Rouleau, Joe Casey, Joe Kelly, ve Steven T. Seagle (Man of Action) tarafından yaratılan animasyon televizyon dizisidir.

Cartoon Network Stüdyoları yapımcılığını üstlenmiş ve Cartoon Network kanalında yayınlanmıştır.

Ülkemizde 27 Aralık 2005’ten bu yana yayınlanan Ben 10’in tümü 4 sezondan oluşur. Hem yayınlandığı dönemde hem de sonrasında ABD’den başlayarak giderek tüm dünyada modern bir klasik olma yolunda ilerlemiştir.

Ben 10 filmleri

Ben 10 dizisi sona erdikten kısa bir süre sonra Alien Force adıyla yeniden başladı. Ancak bu yeni versiyonda Ben 10'de konu alınan zamanın 5 yıl sonrası işleniyordu. Ardından Ben 10: Secret of The Omnitrix ve Ben 10: Race Against Time televizyon filmleri çekildi ve yayınlandı.

İzleyen dönemde Ben 10: Protector of Earth ve Ben 10: Alien Force dizisinin ismini taşıyan ve halen popülerliğini koruyan video oyunları yapıldı.

Ben 10 dizisinin müziğini Andy Sturmer yazdı, Moxy ise seslendirdi. Ben 10 çizgi karakterine gösterilen yoğun ilgi tüm karakter ve eşyaların oyuncak olarak piyasaya sürülmesini sağladı. Ayrıca Mart 2009’da yayımlanmaya başlayan Ben 10 dergisi büyük ilgi gördü.

Ben 10'in konusu

Filmin kahramanı Benjamin Tennyson kuzeni Gwen’le kavga ettikten sonra ormanda dolaşmaya çıkar. Gezintisi sırasında yerde garip bir cisim bulur. Cisim birden hareketlenerek çıkmayacak şekilde bileğine dolanır. Böylelikle hikaye başlar.

Ben’in bileğine dolanan ve saat olduğu düşünülen cismin içerisinde Omnitrix gücü saklıdır. Yani içinde birbirlerinden farklı yetenek ve güce sahip 10 uzaylı bulunur.

Ben, ihtiyaç duyduğu durumlarda şifre girerek kullanmak istediği uzaylının güç ve yeteneklerine sahip olabilir. Bu güçlerin yardımıyla dünyada düzen ve barış için mücadele eder.

İsmi nereden geliyor?

Ben 10 ismi aslında basit bir kelime oyunundan türedi. İngilizce'de Benjamin'e kısaca Ben deniyor. Tennyson için kısaltmayı ise yapımcılar Ten olarak düşündü ve Ben Ten ismi ortaya çıktı.

Ten kelimesi yine İngilizce'de 10 anlamına geldiğinden ve Omnitrix içindeki uzaylı sayısı 10 olduğundan rakamla yazmayı tercih ettiler. Böylece herkes kahramanı Ben 10 adıyla tanımış oldu.

Forum Saati Perş. Nis. 18, 2024 9:16 pm